Jsem nadšenec do IT a moderních technologií, po několikaletém oťukávání odhodlán k působení v oblasti cybersecurity. Tak se učím, pořád a hodně.
Začínal jsem v ještě na základní škole s Visual Basic 5, vytvořil jsem několik jednoduchých prográmků a poprvé začal trochu chápat základní principy psaní kódu. Pak jsem hrozně chtěl být hacker, abych o pár měsíců později zjistil, že na to v žádném případě nemám dovednosti, znalosti ani prostředky. V tehdejších dobách totiž bylo jednodušší najít na internetu podrobné návody k výrobě výbušných směsí, než informace o kyberbezpečnosti a etickém hackingu (pár jsem jich opravdu vyrobil, naštěstí pořád můžu psát všemi deseti). Místo toho jsem tedy po střední škole začal působit v jiném bezpečnostním oboru, získal diplom na právnické fakultě, pak získal další dva VŠ diplomy v oboru marketingu, ale jednoduché programování a kódování bylo stále součástí mého života. A protože jsem se věnoval fotografování a grafice, začal jsem nakonec tvořit i webové stránky pro kamarády a známé, poznával Wordpress a Drupal, CSS, JavaScript, neustále si potvrzoval svou nechuť k PHP a místo toho se později skoro zamiloval do Pythonu. Kromě těchto relativně jednoduchých CMS a hostingu jsem pak taky vyzkoušel tvořit weby formou Jamstack - CDN, Heroku, Netlify… A samozřejmě GitHub ❤️.
“There is no such thing as perfect security, only varying levels of insecurity” - Salman Rushdie
Během toho jsem poznával, jak lehce mohou být webové stránky a počítačové aplikace zranitelné a zneužitelné. Začal jsem se tedy učit, jak se dají napadnout a jak je lépe zabezpečit. Tím se znovu probudil můj (někde v hloubi zřejmě celou dobu doutnající) zájem o kybernetickou bezpečnost, tentokrát ale s novou intenzitou a odhodláním. To vše navíc pod vlivem ruské agrese na Ukrajině, kdy v plné míře zaplavily veřejný prostor nejrůznější dezinformace a pochybné skupiny – to se pak taky ukázalo užitečné moje povědomí o OSINT a znalost možností manipulace s daty a veřejným míněním (pětileté studium marketingu se mi tak konečně vyplatilo tím nejlepším možným způsobem), takže jsem dokázal nejenom lépe zpracovávat to množství nejrůznějších informací, ale také pomoci s názorovou orientací některých lidí v mém okolí.
No a teď jsem tady – vlastně na úplném začátku poznávání nového oboru, denně hltající další informace, znalosti a poznatky. Poznávám Linux přes Ubuntu a Kali, na domácí síti jsem si vytvořil s pomocí Raspberry Pi vlastní SOC obsahující Suricata, Pi-hole, Wazuh. Jo, a taky Docker. Na Rapsberry Pi jsem si také vyrobil vlastní klon bad USB Rubber Ducky. A zkouším a učím se: nmap, BurpSuite, Wireshark a další a další nástroje.
Na tomto blogu si formou veřejné edukace nejenom ukládám svoje poznámky, ale hlavně se formou vysvětlování sám učím.
A hrozně mě to baví. Díky, že jdete se mnou.